موسسه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی سرواندیشان آفتاب پس از سال ها تجربه موفق در مدیریت مهد و پیش دبستانی آفتاب جهت ارائه خدمات مناسب به کودکان با تمایز و تفاوت آشکاری نسبت به سایر مهدها در منطقه شرق شهر تهران این بار اقدام به راه اندازی پیش دبستان و دبستان پسرانه آفتاب که  ادامه دهنده همین تفاوت و تمایز ها خواهد بود با در اختیار داشتن کادر علمی و دانشگاهی مجرب کرده است.

 

اهداف پیش دبستان و دبستان پسرانه آفتاب به شرح ذیل می باشد:

پرورش مقدم است بر آموزش

این بخش با تاکید بر اصول : دانش ، مهارتها، ارزش ها و اراده و با تمرکز بر موارد ذیل اجرا می شود:

 •  تمرکز بر پشتیبانی از دانش آموز
  پشتیبانی به منظور هدایت آنان در جهت تقویت نقاط قوت و در مسیر قرار گرفتن و همچنین بر طرف نمودن نقاط ضعف آنان از طریق مشاوره و تحلیل رفتار آموزشی آنان
 •  تمرکز برمحیط های یادگیری
  منظور از محیط های یادگیری فراهم آمردن فعالیتهای علمی چه در محیط مدرسه مثل تجهیزات آزمایشگاهی قوی و یا بازدیدهای علمی خارج از مدرسه مثل بازدید از طبیعت برای درس های علوم و موضوعات گیاهی و جانوری و البته در بخش پرورش هم بازدیدهای مرتبط صورت خواهد گرفت.
 •  گروه بندی انعطاف پذیر دانش آموزان
  قطعا همه دانش آموزان با همدیگر یکسان نیستند. استعداد یابی آن و اینکه کدامیک از هوش های ۹ گانه در کودکان در سطح بالاتری قرار دارد، کلید ورود به یادگیری موثر آنان است. مثلا دانش آموزی که هوش کلامی بالاتری دارد، مدل یادگیری متفاوت دارد با دانش آموزی که هوش جنبشی – بدنی بالا دارد.
 • خود ارزیابی دانش آموزان
  این روش میتواند به دانش آموز کمک کند تا با خود صادق باشد و نگران قضاوت نباشد و علاقمندی به یادگیری در او تقویت شود.
 •  یادگیری از راه طرح مسایل ضروری و اساسی زندگی فردی و اجتماعی
  هدف از این بند آن است که دانش آموزان بتوانند موضوعات کتاب های درسی را با موضوعات زندگی واقعی ربط داده و از آن در زندگی به طور عینی بهره ببرند.
 •  آموزش زبان انگلیسی
  با رویکرد توانایی گفتگو و برقراری ارتباط  و مکالمه روزمره و درک مفاهیم علمی در سطح مربوط به دانش آموز
 •  فعالیت های بدنی و ورزشی
  ضعف حرکت با توجه به آپارتمان نشینی، مشکلات زیادی  از جمله ضعف عضلانی و چاقی را برای دانش آموزان به همراه دارد.
  استفاده از ورزشگاه های مناسب حداقل هفته ای دو روز بعد از ساعات درسی کمک بزرگی به سلامت جسم و روان دانش آموزان می کند.
 •  اکتشاف از راه تجربه های هنری
  هنر روح انسان را صیقل میدهد. تجربه هایی در زمینه اذبیات، نقاشی، خطاطی، موسیقی و….. میتواند در کسب مهارت های عمومی دانش آموزان بسیار موثر باشد.
 •  خود بیانگری
  آماده کردن دانش آموز برای حضور فعال در جشنواره های علمی- فرهنگی داخل و خارج از کشور با استفاده از اساتید دانشگاهی و متخصص در رشته های مرتبط
  ارتباط با مدارس بین المللی موفق و اجرای الگوهای اجرایی و عملی آنها به منظور قرارگرفتن در گروه ومدارس بین المللی(ضمن رعایت همه جانبه اصول و ظوابط آموزش و پرورش)

 بخش پرورشی

 

هر کودک منحصر به فرد است

این بخش از قبل از ورود و ثبت نام دانش آموزان شروع میشود، به این معنا که هر دانش آموز قبل از ثبت نام قطعی ابتدا مورد ارزیابی  های رشدی- رفتاری و با استفاده از تست های استاندارد و نورم شده، قرار میگیرد.

هدف از این ارزیابی شناخت توانایی های فردی و اجتماعی دانش آموزان است و از طرف دیگر از مجموع نتایج ارزیابی دانش آموزان محتوای فعالیت های پرورشی مدرسه شکل میگیرد.

توجه: محتوای فعالیت های پرورشی قطعا در درجه اول در برگیرنده محتوای تعیین شده از سوی آموزش و پرورش خواهد بود و در بخش تکمیلی، مدرسه اقدام به پرورش مهارت های مورد نیاز دانش آموزان می نماید.

هدف از این بخش به حداکپر رساندن پتانسیل دانش آموز، تبدیل به یک انسان و یک شهروند مسئول است.

هیچ تقدم و تاخری در موارد ذیل وجود ندارد و همه موارد مثل حلقه های متصل به هم عمل می کنند که با تاکید بر سرفصل های زیر محقق خواهد شد.

 •  مرافبت از خود و دیگران
  در این بخش به دانش آموزان آموخته می شود که تندرستی باعث بهبود یادگیری است. از اینرو بر موضوع سلامت خوری مثل خوردن سبزیجات- نان و غلات-آب و پرهیز از خوردن فست فود تاکید می شود و سعی در جلب همکاری خانواده ها در تهیه وعده های غذایی نیز خواهد شد.
  آموزش های خود مراقبتی و رفتارهای خود مراقبتی ویژه این سنین، آموزش همدلی با دوستان و مراقبت از افراد سالمند و کوچکتر از خود، توسط کارشناسان مربوطه انجام می شود.
 •  مدیریت فعالیت های روزانه
  یک فرد مسئول برای انجام وظایف روزانه از جمله به موقع بیدار شدن از خواب، انجام تکالیف مدرسه و هر آنچه در حیطه وظایف محوله دوره دبستان است، ابتدا نیاز به آموزش و اطلاع از وظایف خود دارد و بعد، حمایت و نه انجام آن وظایف به جای دانش آموز
 •  ایمنی
  آموزش ایمنی از آگاهی رساندن به دانش آموزان از رفتارهای پرخطر فیزیکی شروع می شود تا چگونگی ارتباط با فضای مجازی و …..
  منظور از ایمنی، کنترل دریافت اطلاعات رفتاری و اجتماعی است.
 •  توانایی برای ورود به دنیای کار و کار آفرینی
  دانش آموزان از همان سال های ابتدای تحصیل با این نگرش آشنا می شوند که قرار است یک کار آفرین باشند و با افراد کار آفرین آشنا میشوند و پای صحبت آنان می نشینند. تصویر سازی ذهنی، ایده ها و طرح ها و هر آنچه می تواند از یک کودک دبستانی در آینده یک کار آفرین بسازد.
 •  مشارکت و ساختن آینده پایدار
  دانش آموز دبستانی همان مدیر، صنعتگر، پزشک، تاجر و ……ذر جامعه است. بنابراین باید با ویژگی های اقلیمی و جهانی که در آن زندگی می کند، آشنا باشد.
  باید بداند که بحران کمبود آب چیست؟ حفاظت از مخیط زیست یعنی چه؟
  باید بداند در آینده آیا بیشتر به تکنسین نیاز داریم یا پزشک یا ….
  او خود را در ساختن جامعه آینده از همین سنین سهیم میداند.
 •  تفکر کنند و یاد بگیرند که یاد بگیرند.
  این اصل که علاقمندی به یادگیری در دانش آموزان افزایش پیدا کند.
  موضوعات آموزشی و محتویات کتب درسی و موضوعات پرورشی، هر کدام قابل تفکر است و با طرح سوالات چالشی، دانش آموزان را تشویق به تفکر کرده و نه آنکه او را مجبور به حفظ کردن مطالب نماییم.
 •  توانایی و افزایش سطح فرهنگ عمومی
  تعامل و اظهار عقیده کردن و شکل گیری هویت دانش آموزان در این سالها با شنیدن شدن و گوش دادن به آنها و سهیم کردن آنها اتفاق می افتد.
  اگر از او میخواهیم مقررات را رعایت کند، ابتدا باید از خود او نظر خواست که چگونه این مقررات گذاشته شود و در صورت نقض آنها چه کنیم.

آموزش سواد چند گانه  و یا انواع سواد در قرن ۲۱

 •  سواد عاطفی: توانایی برقراری ارتباط عاطفی با خانواده، اولیای مدرسه و دوستان به نحو شایسته
 • سواد ارتباطی: توانایی برقراری ارتباط با تمامی اعضای جامعه، روابط اجتماعی مناسب و آداب معاشرت
 •  سواد مالی: توانایی مدیریت پول توجیبی، چگونگی پس انداز، مدیریت هزینه ها و آینده نگری و تجسم خلاق سرمایه گذاری
 •  سواد رسانه ای: توانایی تشخیص رسانه هاو یا سایتهای معتبر و مطمئن
 •  سواد تربیتی: توانایی تغییر رفتار در جهت الگو برداری از مدل های رفتاری عرف جامعه
 •  سواد رایانه ای: توانایی استفاده از مهارتهای ۷ گانه رایانه(ICDL)

آغاز پیش ثبت نام

پیش دبستان و دبستان سرواندیشان آفتاب برای سال تحصیلی جدید به تعداد محدود ثبت نام می نماید.