بچه‌ها از گفتگو چه آموخته‌اند؟
- همه گوش میدهند و لازم نیست با نفر کناری حرف بزنم.
- میدانم نوبت به من میرسد، پس میتوانم فعلا ساکت باشم و گوش کنم.
- فقط چیزی را که مهم است، بیان کنم.
- کوتاه حرف بزنم.
- حوصله کنم، بعضی ها به زمان بیشتری برای بیان فکرشان نیاز دارند.
- لازم نیست نفر اول باشم.
- قرار نیست فقط یک نفر حرف بزند.
- عجله نکنم، نه برای گفتن و نه فهمیدن.
- با گوش کردن، میتوان معنای حرف دیگری را فهمید.
- صادقانه حرف بزنم.
- شاید حرف من درست نباشد.
و ...

گفتگو
چنانچه گروهی به مدت چند روز به گفتگو بپردازند، شهود و معرفت حاصل از این کار جمعی موجب نوعی انرژی جمعی و خلاقیت در گروه خواهد شد. این انرژی صراحت و سعه صدر بوجود می آورد و زمینه های لازم و مایه های اساسی برای تغییر و تحول افکار و آرا فراهم می سازد. البته اگر کسی در روند گفتگو خود را داناتر از بقیه بداند، درواقع جریان گفتگو را متوقف کرده است. هر کسی که در گفتگو شرکت میکند، باید در موضع محقق و یادگیرنده باشد.
بتدریج این انرژی علاوه بر تاثیر بر حوزه گروهی، در مقیاس جهانی نیز موثر خواهد افتاد.

تاثیر فلسفه برای کودکان در آموزش

بر اساس یک مطالعه گسترده و با طراحی مناسب در انگلستان، کودکان نه و ده ساله ای که هفته ای یک بار و به مدت 40 دقیقه طی یک دوره یک ساله در کلاس فلسفه شرکت کردند پیشرفت قابل ملاحظه ای در درس های ریاضیات و مهارت های خواندن و نوشتن نسبت به دیگر دانش آموزان داشتند. بیش از 3000 کودک در 48 مدرسه در انگلستان در بحث های هفتگی در باب مفاهیمی مانند حقیقت، عدالت، دوستی و دانش شرکت کردند. آن ها تفکر منطقی تر و ایده های مرتبط و پیوسته تری نسبت به گروه کنترل از خود نشان دادند.

معلم خوب کسی نيست که شاگردانش توانسته اند به سوالات او جواب بدهند، بلکه کسی است که شاگردانش را تشویق به پرسشگری و طرح سوالاتی کرده که جواب دادن به آنها برای خودش هم دشوار است.
آليس ويلينگتون رولينز

صحبت کردن با کودکان

همه ما بعنوان والدین، مادر بزرگ و پدربزرگ، آموزگار، همسایه و آشنایان رسمی با کودکان حرف زده‌ایم، با آنها بحث کرده ایم بر سر اینکه پشت گوش هایشان را بشویند، کمتر تلویزیون تماشا کنند،وقتی از مدرسه به خانه میرسند لباسهایشان را عوض کنند و البته اغلب مکالمات ما حول مسایل آموزشی است؛ ما میخواهیم بستن بند کفش را یاد بگیرند، کلمات را بهتر تلفظ کنند و همینطور در درس دستور زبان پیشرفت کنند، به بزرگتر ها احترام بگذارند و هوای کوچکترها را داشته باشند، اما کاری که اغلب انجام نمیدهیم؛ اینست که درباره موضوعات مهمی که به نظر دشوار میآیند، با آنها گفت و گو کنیم... موضوعاتی که درواقع به رشد شناختی کودک کمک خواهند کرد.